Podpora kojení

Podpora kojení - Správná vzájemná poloha při kojení

 Na tomto videu uvidíte, jak správně nastavit polohu pro kojení, tak aby byla komfortní jak pro maminku, tak pro miminko.

Podpora kojení - Poloha tanečníka

Při této poloze leží dítě bříškem na matčině břiše a matka si je tak může volně přesouvat mezi oběma prsy. Tato poloha vyžaduje těsný kontakt kůže matky s kůží dítěte (tzv. skin to skin), který podporuje přirozené reflexy dítěte, které tak aktivně vyhledává prs. Tato poloha probíhá nejčastěji při bondingu v době krátce po porodu.

Podpora kojení - Poloha klasická

Poloha klasická je nejpřirozenější jak pro matku, tak i pro dítě. V této poloze si Matka kolem svého pasu položí kojící polštář, dítě na polštáři spočine na boku tak aby jeho břicho bylo v přímém kontaktu s břichem matky, ústa dítěte směřují nejkratší cestou k bradavce, spodní ruka dítěte objímá prs zespodu a horní ruka spočina na prsu. Levá ruka matky uchopí levý prs a pravá ruka jemným tlakem na horní části zad dítěte udržuje správnou polohu. Je nutné umožnit dítěti mírný záklon pro ideální polykání a dýchání dítěte.

Podpora kojení - Poloha boční (fotbalové držení)

Tato poloha je vhodná pro nedonošené děti, které jen obtížně sají, a dále pro ženy s velkými prsy či plochými bradavkami. Dítě leží na matčině předloktí. Matka mu rukou podpírá ramínka, přičemž prsty podpírají hlavičku. Nožky dítěte jsou podél matčina boku, chodidla se nesmějí o nic opírat. Matčino předloktí je podloženo polštářem.

Podpora kojení - Poloha Madony

Matka drží dítě široce otevřenou dlaní jedné ruky až po loket, druhou drží prs na straně podpírající paže. Vhodná je její podpora pomocí polštáře položeného na kolena či podložení nohy stoličkou. Spodní ruka dítěte je pod prsem nebo za zády matky, aby byl kontakt s matkou.

 

Podpora kojení - Poloha v polosedě na lůžku

Tato poloha ulevuje matkám po císařském řezu. Matka drží dítě obdobně jako u polohy klasické, mezi dítě a matku je však vložen polštář či podložka pro omezení tlaku na jizvu. Polštářem můžeme podložit i pokrčená kolena a záda matky.

Podpora kojení - Kojení předčasně narozených dětí

V tomto videu uvidíte, že i předčasně narozené miminko, které je na umělé plicní podpoře v systému WAP, může být k prsu pravidelně přikládáno.