Josef Hlávka - architekt, stavitel a největší český mecenáš

Kód: 832701
4 hodnocení
990 Kč
Skladem u dodavatele, dodání 2-3 dny
Můžeme doručit do:
30.5.2024
Možnosti doručení

Kniha o architektovi, staviteli a největším českém mecenášovi.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Kniha Pavla P. Riese vychází v roce, kdy si připomínáme 190 let od Hlávkova narození, je zajímavým, v řadě ohledů pozoruhodným portrétem muže, který zanechal v dějinách českých zemí významnou stopu. 

Ries pojal Hlávkův život kompletně, velmi pečlivě, a navíc jej napsal čtivou, místy až strhující formou. Před čtenáři tak načrtl "plastický", "plnokrevný" obraz vpravdě mimořádné osobnosti, člověka, který zasvětil svůj život práci pro druhé, především pro dynamicky se rozvíjející českou společnost. Některé z Hlávkových, jež velkoryse podporuje české vědce a studenty, anebo porodnice "U Apolináře", o tom vypovídají i více než sto let po jeho smrti nadmíru jasně.

Prof. PhDr. Martin Kovář, Ph.D. - historik, publicista a rozhlasový moderátor

Kdo byl Josef Hlávka?

Josef Hlávka (15. února 1831 Přeštice– 11. března 1908 Praha) byl český architekt, stavební podnikatel, politik a mecenáš.

Jeho stavební firma realizovala mimo jiné řadu staveb na tehdy budované vídeňské Ringstraße. Z jeho architektonických návrhů je známá například Rezidence bukovinských metropolitů v Černovicích, zapsaná na Seznam světového dědictví (UNESCO) nebo budova Zemské porodnice v Praze.

Později se stal hlavním zakladatelem, mecenášem a I. prezidentem České akademie pro vědy, slovesnost a umění (předchůdkyně dnešní Akademie věd). Koncem života založil Nadání Josefa, Marie a Zdenky Hlávkových, přes které odkázal svůj veškerý majetek národu s přesným určením, jak mají být každoroční výnosy z tohoto majetku rozdělovány.

Čtyři roky před smrtí završil své mecenášské úsilí tím, že ve své poslední vůli 25. ledna 1904 ustanovuje (dětí nemaje) svým univerzálním dědicem nově založené Nadání Josefa, Marie a Zdenky Hlávkových, které podle statutu přiloženého k závěti mělo být ustanoveno ihned, nejdéle však do dvou roků po jeho smrti.

Právnicky bylo Nadání tak dokonale vytvořeno, že přežilo jak totalitu nacismu, tak komunismu a do dnešních dnů plní nadace velkou část jeho odkazu. Jde o nejstarší nadaci s nepřerušenou kontinuitou v České republice.

Doplňkové parametry

Kategorie: Knihy
Záruka: 2 roky
Hmotnost: 0.5 kg